ANA SAYFA 
 KTFF 
 MİLLİ TAKIMLAR 
 LİGLER 
 KUPALAR 
 BİLGİ BANKASI 
Tahkim Kurulu Kararı (TK-20) - 30.05.2018 30/05/2018
Tahkim Kurulu Kararı (TK-20) - 30.05.2018

 Tahkim Kurulu Kararı

 

Sayı: TK - 20/2017-2018

Tarih: 29/5/2018

Saat: 18:00

 

Toplantıya Katılanlar:

 

Av. Salih Irkad (Başkan)

Av. İsmail Bektaş (Başkan Vekili)

Av. Dilay Zeki (Üye)

Av. Hüseyin Malyalı (Üye)

 

KTFF’yi temsilen:

  1. Arzu İzveren

 

Çayönü Spor Kulübünü temsilen:

Av. Selin Reis

 

Kurul, TK-20/2017-2018 sayılı ve 15/05/2018 tarihli başvuruyu incelemiş olup, Çayönü SK’yı temsilen Av. Selin Reis’in öncelikle yazılı savunmasını, daha sonra ise sözlü beyan ve iddialarını incelemiş, daha sonra da KTFF Yönetim kurulu adına söz alan Av. Arzu İzveren’in iddialarını değerlendirip, tetkik ve tezekkür ettikten sonra, 5/5/2018 tarihinde Çayönü SK – Mutluyaka HSK arasında oynanan BTM 2. Lig müsabakasında, Çayönü SK’nın 103060 lisans numaralı Mustafa Güner İsimli futbolcusunun dört sarı kart cezalısı olduğu halde maç varakasında yer alıp akabinde maçta da yer alması sebebiyle, Disiplin Kurulunun DK-70/2017-2018 sayılı kararında Çayönü SK aleyhine müsabaka talimatları md. 24 (f) uyarınca vermiş olduğu hükmen mağlubiyet  cezasını oybirliği ile onarız. Şöyle ki;

 

Kurul öncelikle Çayönü SK’nın başvurusunda yer alan KTFF bildirimlerinin tebliğ usulleri başlığı altındaki iddiasını ve alınan cezaların farklı lig kategorilerinde çekilemeyeceği ile ilgili iddialarını incelemiş olup, öncelikle ikinci başlıktaki iddianın konu futbolcunun gördüğü diğer sarı kartlar farklı bir lig kategorisinde olmadığı cihetle reddederiz, kurul ilk iddiayı incelediğinde ise şu bulgulara varır;

Kulüpler futbolcularının önceden aldıkları cezaları bilmekle yükümlüdürler, konu futbolcunun aynı sezon içinde başka bir kulüpte kiralık olarak yer alması veya yeni transfer olması ilgili futbolcunun önceden görmüş olduğu kartları ve akabinde almış olması muhtemel cezaları bilmemek için bir mazeret teşkil etmez.

Çayönü SK, ilgili futbolcunun KTFF’nin yayınlamış olduğu 4 sarı kartlı futbolcular listesinde yer almadığı cihetle, önceden futbolcunun almış olması muhtemel diğer sarı kart cezalarını bilmelerine olanak olmadığı iddiasında bulunmuştur.

Bu iddiayı makul ölçülerde kabul etmek mümkün değildir, futbolcu yakın zamanda kendi gördüğü sarı kartlardan kulübünü haberdar etmemiş olsa bile makul ölçüde araştırma yapma yükümlülüğü olan bir kulüp kendisine yeni transfer olan ya da kiralık olarak gittiği kulüpten geri gelen bir oyuncusunun önceden almış olması muhtemel cezaları bilmekle yükümlüdür, bu bilgi Çayönü SK’nın ilk itiraz sebebinde de açıkça dile getirildiği gibi Federasyon resmi web sitesinden rahatlıkla görülebilir, Federasyonun cezalı bir futbolcuyu ilgili haftada teknik bir aksaklıktan dolayı dört sarı kartlı futbolcular listesine eklememiş olmakla birlikte ilgili futbolcunun yine federasyon web sitesinde yer alan kişi bilgilerinde, hangi hafta hangi maçlarda ne ceza aldığı kolaylıkla görülebilmektedir ve bu bilgi yine aynı tebligat yöntemiyle her hafta sarı kart cezası alan futbolcular listesinde de yer almaktadır. Kanaatimizce Çayönü SK’nın iyi niyet ölçülerinde ilgili futbolcunun önceden görmüş olduğu sarı kart cezalarını kulübüne bildirmediğini varsaysak bile, kulübün makul ölçülerde yeterli araştırmayı yapması halinde kolaylıkla öğrenebileceği bir bilgiyi öğrenmemesine ve/veya bu bilgiyi göz ardı etmesine mazeret teşkil etmemektedir. Bu cihetle yapılan başvuruyu oybirliği ile reddederiz.      

 

 

 

Diğer Haberler :
Tahkim Kurulu Kararı | TK 6 06.03.2020
Tahkim Kurulu Kararı | TK 5 06.03.2020
Tahkim Kurulu Kararı | 21.02.2020
Tahkim Kurulu Kararı | 12.12.2019
Tahkim Kurulu Kararı | 17.10.2019
Site İçi Arama

KTFF Kurullar
Yönetim Kurulu
Merkez Hakem Kurulu
Tahkim Kurulu
Disiplin Kurulu
Bölge Terfi Müsabakaları (BTM) Ligi Kurulu
Etik Kurulu
Uyuşmazlık Çözüm Kurulu
Eğitim-Üst Kurulu
Sağlık Kurulu