ANA SAYFA 
 KTFF 
 MİLLİ TAKIMLAR 
 LİGLER 
 KUPALAR 
 BİLGİ BANKASI 
Disiplin Kurulu Kararları - 23.05.2018 23/05/2019
Disiplin Kurulu Kararları - 23.05.2018
  1. 19/05/2019 tarihinde, Ozanköy Mustafa Özkayım stadında  oynanan Akdeniz S.B – Göçmenköy İ.Y.S.K. KKTC Kadınlar  Ligi müsabakasından sonra, Akdeniz S.B. takımı oyuncusu   100005 lisans numaralı  futbolcusu Başak Ruso’nun rakip  takım futbolcusuna saldırı ve darp fiilinde bulunduğu, keza Akdeniz S.B. futbolcusu 113542 lisans numaralı futbolcusu Sena Özşen  ile 100009 lisans numaralı Ayten Kaptan’ın ise rakip takım futbolcusunun telefonu elinden alarak iki kez yere atmak suretiyle kişilik hakkına saldırıda bulundukları gözlemci raporunun tespitleri ile rapor edilmiş olup, 13/2018-2019 sevk numarası ile  Kurulumuza sevk edilmişlerdir. Yapılan sevke istinaden, raporlar değerlendirilmiş keza, Akdeniz S.B. yöneticisi ve hakkında soruşturma açılan Başak Ruso ve Sena Özçen’nin sözlü savunması dinlenmiş ve ayrıca savunmalarını yazılı olarak da vermişlerdir. Adı geçen kişilerin sözlü savunması sırasında, hakkında düzenlenmiş olan rapora itiraz ettiklerini, gözlemci raporunda yazılan iddiaları kabul etmediklerini ve ilgili suçları işlemediklerini;  Bu nedenlerle Kurulumuza yapılan savunma ve itirazlarının da dikkate alınarak ceza verilmesini talep etmişlerdir. Öncelikle belirtmek isteriz ki, Disiplin Kurulu, Disiplin yargılamasını sevk yazısına bağlı soruşturma evrakları üzerinden yapmakta olup , KTFF Disiplin Talimatının 80(3) maddesine göre karar verilirken hakemlerin ve diğer müsabaka görevlilerinin resmi raporlarını esas alır.  Bununla birlikte her türlü şüpheden ari, net ve anlaşılabilir nitelikteki işitsel veya görsel kayıtlardan da yararlanabilir. Ancak bunlar yalnızca olayın disiplin yönüyle  ilgili kanıt olarak kullanılabilir.

Huzurumuzdaki meselede, her türlü şüpheden ari, net ve anlaşılabilir nitelikte işitsel veya görsel kayıtlar mevcut olmayıp gözlemcinin raporu bulunmaktadır. Ancak, yaşanan olaylar ile ilgili kurulumuza sevk edilen sadece telefonun kırılması meselesine bağlı gözlemci raporunda, olayın detayı ile anlatılan hususlar içermemesi, olaylar ile ilgili geniş bir rapor düzenlenmediği ve bu konunun müphem olduğu, keza sözlü savunmadan ortaya çıkan hususların da  değerlendirilmesi gerektiren ve bu safhada Kurulumuza sevk edilen Sena Özçen ve Ayten Kaptan’a mülayim davranılmasının ve takdiri indirim uygulanmasının daha doğru ve adil olacağı kanaatine varmış bulunmaktayız.

Tüm yukarıda değinmiş olduğumuz gerçekler ile, Akdeniz S.B. futbolcusu Başak Ruso’ya, DT 44(1)(A)’nın ihlalinden dolayı 44(1)(A)  uyarınca 3 resmi müsabakadan men cezası verilmesine;

Sena Özçen ve Ayten Kaptan’a, DT 41(1)’in ihlalinden dolayı 41(1)(A) ve DT 13 uyarınca 1 resmi müsabakadan men cezası verilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.  

 

 

 

 

                                        Bilgi ve gereği rica olunur.                        

 

 

 

                                                                                                     Av Gizem Bahri Soydan

                                                                                                                As Başkan  

 


Disiplin Kurulu Kararları - 23.05.2019
Diğer Haberler :
BTM Kurulu Disiplin Kararları | 06.08.2020
Disiplin Kurulu Kararları | 06.08.2020
Disiplin Kurulu Kararları | 30.07.2020
BTM Kurulu Disiplin Kararları | 29.07.2020
Disiplin Kurulu Kararları | 27.07.2020
Site İçi Arama

KTFF Kurullar
Yönetim Kurulu
Merkez Hakem Kurulu
Tahkim Kurulu
Disiplin Kurulu
Bölge Terfi Müsabakaları (BTM) Ligi Kurulu
Etik Kurulu
Uyuşmazlık Çözüm Kurulu
Eğitim-Üst Kurulu
Sağlık Kurulu